Vingugaasiandur

Vingugaas ehk süsinikoksiid (CO) on värvitu, lõhnatu ja maitsetu gaas, mis võib levida õhus, ilma et meil sellest aimugi oleks. Sissehingamisel kahjustab see aga väga tugevasti inimeste tervist ning suure kontsentratsiooni korral võib olla ka surmav. Et endi ja oma lähendaste tervist hoida, soetage vingugaasiandur, mille eesmärk on Teid teavitada juhul, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus on ohtlikult suur.

Kus ja miks on vingugaasiandur vajalik?
Vingugaas tekib orgaanilise aine mittetäielikul põlemisel, mis johtub õhuhapniku kehvast ligipääsust põlemistsooni (näiteks liiga vara suletud ahjusiiber, halva tõmbega gaasiboiler, valesti reguleeritud gaasipliit, garaažis töötav automootor või ka näiteks grilllahi). Vingugaasiandurid reageerivad vingugaasisisaldusele õhus ning on vajalikud ruumides, kus on ahjud, kaminad, mille siibri sulgemisel võib tuppa tungida mürgine ving.

Majandus- ja taristuminister allkirjastas 2016. aasta augustis määruse, mis muudab kohustuslikuks vingugaasianduri paigaldamise ruumidesse, kus on välise ventilatsioonita gaasiseade. Määruse eesmärk on ennetada gaasi kasutamisest tulenevaid õnnetusi. Anduri paigaldamine on vabatahtlik siis, kui vingugaasi teke ja eluruumi sattumine on tehniliste abinõudega on välditud. Näiteks kui gaasiseadme põlemisõhk võetakse otse välisõhust ning põlemisgaasid juhitakse samuti otse selleks ettenähtud korstna kaudu välisõhku. Ainult väljatõmbest ei piisa, pahatihti teeb see olukorra veelgi hullemaks, kuna värsket õhku ei tule peale. Vingugaasiandur on oluline ohutusseade näiteks vanemates korterelamutes Põhja-Tallinnas, Ida-Virumaal jne, kus kasutatakse nn gaasiboilereid.

NB! Pea meeles, et vinguandur ei asenda suitsuandurit ega vastupidi.

- Suitsuandur ja vingugaasiandur on 2 erinevat toodet, suitsuandur PEAB olemas olema, vingugaasiandur on soovituslik ja täiendab kodust ohutustaset.
- Suitsuandur paigaldatakse lakke, vingugaasiandur soovitatakse paigaldada hingamisteede kõrgusele (magamistoas voodi kõrgusele).
- Kui gaasiboiler on vannitoas, veendu, et vingugaasiandur sobib paigaldamiseks niisketesse ruumidesse.
- Kvaliteetsed vingugaasiandurid on 7-10 aastase elueaga.

TAMREX pakub kvaliteetseid Honeywelli vinguandureid, mis sobivad kasutamiseks ka vannitubades ja muudes niisketes ruumides (IP 44).
Tegemist on Itaalias toodetud kvaliteetanduritega, mis on pika elu- ja garantiiajaga.
honeywell-vinguandurid-vaike-pilt

Honeywell vingugaasiandur XC70
Nii sensori, kui ka toiteallika eluiga 7 aastat. Tootjapoolne garantii 7 aastat (kogu toote eluiga on kaetud tootjapoolse garantiiga).

Honeywell vingugaasiandur XC100D
Sellel tootel on nii sensori, kui ka toiteallika eluiga 10 aastat. Tootja annab tootele garantiid 10 aastat (kogu toote eluiga on kaetud tootjapoolse garantiiga). Anduril lisaks ekraan.

NB! Vannituppa (paljud gaasiboilerid on paigaldatud just sinna) paigaldades tuleb siiski meeles pidada, et seade ei ole veekindel ja seda ei tasu paigaldada otseste veepiiskade ulatusse. Samuti tuleks peale duši all või vannis käimist (kui peegel on udune ja niiskustase on väga suur), ruum tuulutada, sest pidev kõrge õhuniiskus mõjub kõikidele elektoonikaseadmetele halvasti.

paigaldamine
Vaata joonist: andur tuleb paigaldada nii hele- kui ka tumesinisest tsoonist väljapoole. 

SI NORDIC CO-388 vingugaasiandur
00330
Tegemist on kvaliteetse vingugaasianduriga, mis hoiatab aegsasti vingugaasi leviku korral ruumis. Andur töötab patareitoitel, mis kestab ligi poolteist aastat ja annab tühjaks saamise eel sellest ise märku. Enne anduri paigaldamist ja kasutamist lugege kindlasti läbi tootega kaasasolev kasutusjuhend. Säilitage kasutusjuhend. See vingugaasiandur ei sobi vannituppa ega teistesse niisketesse ruumidesse.
00330

Vingumürgitus
Mida kauem inimene vingugaasi sisaldavas keskkonnas viibib, seda vähemaks langeb tal töövõimelise hemoglobiini sisaldus veres. Hapnikuvarustuse suhtes on kõige tundlikumad lapsed. Eriti halvasti taluvad vingu vanurid, südame- ja hingamisprobleemidega inimesed ja lemmikloomad.

Vingugaasi mürgistuse sümptomid sarnanevad külmetushaigusele, aga esinevad ilma palavikuta – kergema vingumürgituse puhul nõrk peavalu, iiveldus, oksendamine, väsimus, raskemal juhul tugev peavalu, unisus, kiire pulss, krambid. Väga suure vingugaasikontsentratsiooni korral lisandub teadvusekadu, seiskub hingamine ja süda lakkab löömast. 

Ärge riskige endi ega oma pere tervisega! Kui Teie kodus võib tekkida ving, paigaldage kindlasti vingugaasiandur!
Küsige lisainfot e-posti aadressil , telefonil 654 9900 või TAMREXi kauplustest üle Eesti.