Kuidas valida kõrvatroppe

Kõrvatropid on kuulmiskaitsevahendid, mis õigesti paigaldatuna kaitsevad efektiivselt kõrva ohtliku müra ja sellega kaasnevate kahjustuste eest. Kõrvatroppe on erineva summutustasemega, seetõttu ei ole õige levinud arvamus, et tropid on kehvemad kuulmiskaitsevahendid kui kõrvaklapid. Mõned kõrvatropid võivad summutada müra osadest kõrvaklappidest tõhusaminigi. Selleks tuleks alati jälgida pakendile märgitud summutustaset. 

Kõrvatropid on odavad ja väikesed, mistõttu on neid alati hea ka näiteks kaasas kanda. Samas on troppide kasutamine hügieeni tõttu piiratud. Kõrvatroppide asemel võiks klappide soetamist kaaluda töötajad, kes viibivad mürakeskkonnas sageli ja pikaajaliselt. 

Kõrvatroppe on erinevaid nii ehituselt, põhimaterjalilt kui ka funktsionaalsuselt. Tänapäeval on saadaval väga lai valik eri värvi ja kujuga kõrvatroppe (kollased, roosad, lillad, hallid, punased jne), mille seast leiab igaüks endale sobivad. Kõrvatropid jagunevad ehituselt:

- Tavalised kõrvatropid on pakendatud paari kaupa ja koosnevad kahest eraldiseisvast kõrvatropist. 
- Nööriga kõrvatroppide puhul on tropipaar omavahel plastikpaelaga ühendatud. 
- Plastikvõruga kõrvatropid on ühendatud kuklasangaga, neid saab vajadusel peast võtta ja ümber kaela riputada. Sobivad hästi juhul, kui müra keskkonnas ei viibita pidevalt vaid tihti ja lühiajaliselt.
- Filtriga kõrvatropid on peenikese kuulmiskanaliga, tänu millele kasutaja kuuleb ümbritsevaid hääli ja kõnet, kuid mürataset vähendatakse teatud dB võrra.

 

 

 

 

Kõrvatroppe toodetakse kahel erineval viisil:
- Kõrvatropid (klassikalised, silindrikujulised) lõigatakse välja poroloonmaterjalist. Sellise kõrvatropi küljed on pisut karedad, kuid püsivad hästi kuulmekanalis. 
- Tropid valatakse spetsiaalsesse vormi. Need kõrvatropid on sileda pealispinnaga ja võivad olla pisut koonilise kujuga. Tänu siledale pealispinnale võivad tunduda mugavamad ja pehmemad, tänu koonilisele kujule on need ka ergonoomilisemad. 

Kõrvatroppide funktsionaalsus
Olenevalt kõrvatropi kujust ja materjalist võivad need olla erineva helisummutusvõimega (tootjad märgivad summutustaseme dB pakendile või tootekataloogi). Filtriga kõrvatropid summutavad vähem, kuid säilitavad parema kuuldavuse. Filter on oluline tööde puhul, kus müratase ületab küll lubatut, kuid ei ole väga kõrge, või tööd, mille puhul on oluline kuulda teiste inimeste kõnet, käsklusi või muid heli teel edastatavaid signaale. 

Kasutamine
Kõrvatroppide kasutamisel tuleb alati jälgida nende kasutus- ja paigaldusjuhist. Kui inimesele otsa vaadata ja kõrvatropid pea külgedelt välja paistavad, on need valesti paigaldatud. 

Kõrvatroppide õigeks paigutamiseks kasuta nn ahvivõtet

- rulli kõrvatropp sõrmede vahel peenikeseks; 
- aseta parem käsi üle pea ja venita vasaku kõrva lesta ülesse ja 
pisut tahapoole, siis läheb kuulmekanal sirgemaks ja tropi 
paigaldamine kõrva on kõige lihtsam; 
- lükka peeneks rullitud kõrvatropp täies pikkuses kuulmekanalisse 
(vaata joonist!).


Küsige lisainfot meie kauplustest üle Eesti või võtke ühendust TAMREXi spetsialistiga, Raul Volkega telefonil 654 9900 või e-posti aadressil