Inimesed teadvustavad suitsuanduri vajalikkust

01. juulil möödus üks aasta, mil igas kodus on kohustuslik vähemalt üks suitsuandur. Päästeameti andmeil oli tuleohutusinspektorite kontrollitud eluruumides enamikel juhtudel andur nõuetekohaselt paigaldatud.

Möödunud aasta juulist kuni aasta lõpuni kontrolliti suitsuandurite olemasolu 5181 korral. Nõuetekohaselt oli see paigaldatud 4901 korral. Väärteomenetlusi alustati anduri puudumise tõttu (korduvad rikkumised, tulekahjud) 12 korral. Käesoleva aasta maikuu seisuga kontrolliti anduri olemasolu ja nõuetekohast paigaldamist 2169 korral, millest väärteomenetlusi alustati 8 korral. Anduritega oli kõik korras 1885 juhul.

Sagedasemad vead on anduri paigaldamine liiga lähedal seinale ning köögi või vannitoa lähedusse, kus andur veeauru või toidu valmistamisest tekkiva suitsu peale kergesti reageerib. Viimastel aastatel on sagenenud ka juhtumid, kui andur on olemas, kuid pole töökorras. Seetõttu tuleks regulaarselt kontrollida suitsuanduri patareisid testnuppu paar sekundit all hoides. 

Peamiselt on tuleohutusinspektorid kontrollinud kõrghoonetes asuvaid korteriühistuid, puitrajoone, sotsiaalkortereid ja teisi kõrgema riskiga piirkondi. Kontrollid toimuvad etteteatamisel, tavaliselt korteriühistute kaudu.

Mullu läbi viidud uuringust selgus, et suitsuandurit pidas vajalikuks 75% elanikkonnast ning sellega on varustatud 78% leibkondadest. Märgatav tõus suitsuanduritega varustatuse suhtes toimus Ida-Eestis. Teadmine suitsuanduri kohustuslikkusest on tänaseks tõusnud 98 protsendini.

Allikas: Päästeamet